Фонд „Земеделие“ отпусна 1,1 млн. лева помощ de minimis за покриване на разходите за клане, транспорт и административни документи в сектор „Говеждо месо“.
Животновъдите у нас са получили общо 116 млн. лева по десетте интервенции за обвързано с производството подпомагане за кампания 2023, съобщи в Сливен заместник-министър Деян Стратев, който присъства на откриването на националното изложение на породата Ил дьо Франс.
Заместник-министър Стратев заяви още, че държавната политика на МЗХ е насочена към създаване на условия за устойчиво развитие на сектора и защита интересите на земеделските стопани посредством различни финансови инструменти.
В подкрепа на това, Фонд „Земеделие“ отпусна 1,1 млн. лева помощ de minimis за покриване на разходите за клане, транспорт и административни документи в сектор „Говеждо месо“.
Финансовата подкрепа е по искане на браншови представители на сектора на месодайното говедовъдство, отчитайки неблагоприятните икономически условия към настоящия момент във връзка с повишените разходи за изхранване на животните и ръст на консумативите, използвани в първичното производство.
Условия за получаване на помощта
Говедата, предназначени за клане, следва да са отглеждани най-малко през последните 4 месеца до датата на клане в стопанството на земеделския стопанин, кандидат по помощта. Те трябва да бъдат продадени от стопанството директно на кланица за клане, заклани на ишлеме или заклани в собствен кланичен пункт/кланица на земеделския стопанин. Необходимо е закланите животни да бъдат на възраст от 10 месеца включително, до навършване на 24 месеца.
Трябва да се отбележи, че угояването и производството на телешко и говеждо месо, които са важен сегмент от икономиката, не са обект на подпомагане по интервенциите от Стратегическия план за развитие на селските райони 2023 – 2027 г. . Ето защо помощта има за цел да подпомогне родните производители да реализират отгледаните от тях говеда.
Тя се предоставя за животните, заклани и реализирани в периода 1 юни 2023 г. до 31 май 2024 г. Размерът на подпомагането е до 200 лв. на заклано животно .
С 1,8% се е свил броят на месодайните говеда у нас
Според аграрния доклад за 2023 година, към края на 2022 година у нас са се отглеждали 163 480 животни от направлението- месодайно говедовъдство, което е спад на годишна основа с 1,8%. Делът на кравите за месо в общия брой крави нараства до 45,2%, при 43,6% през 2021 г. Това е в резултат на продължаващия процес на специализация на производството в говедовъдството, който се характеризира с преминаване от млечно към месодайно направление.
Говедовъдството продължава да е концентрирано в южната част на страната, където се отглеждат 67% от кравите у нас. Най-много говеда над 1/3 от общия им брой продължават да се отглеждат в Южен централен регион, в който делът на месодайните говеда е 41,3%, а на млечните крави- 28,2%.
Ръст в производството на говеждо месо
Общото производство на говеждо месо в страната през 2022 г. е в размер на 20 729 тона – с близо 14% повече спрямо предходната година, поради отчетеното увеличение на добива в стопанствата с 23,7%, до 13 684 тона. Същевременно, при производството в кланиците е налице леко намаление с 1,3%, до 7 045 тона. Говеждото месо формира около 18% от общия обем произведено червено месо през годината.
В рамките на 2022 г. са класифицирани общо 13 098 броя говеда на възраст над 8 месеца, което е с 23,4% над нивото от 2021 г. Кланиците, извършващи класификация на кланични трупове от говеда са десет – с пет повече от предходната година.
Най-голям е делът на кравите категория „D“ – 73,1%, следван от говедата с категория „А“- млад бик (12,5%), „E“- юница (8%), „B“- бик (4,8%), „Z“ – животно на възраст от 8 до 12 месеца (1,6%).
За поредна година няма класифицирани говеда категория „С“. Основна част от класифицираното говеждо месо е добито от животни млечно направление, чиито кланични трупове са с нисък рандеман и слабо развита конформация. Поради това, най-голям е делът на класифицираните кланични трупове от говеда с клас по конформация Р (слаб) – 56,2%, следвани от О (добър) – 28,2%, клас R (доста добър) – 14,1% и U (много добър) – 1,5%. При определяне на класовете по степен на залоеност най-голям е броят на кланични трупове с клас 2 (слаба) – 44,2%, клас 1 (много слаба) – 32,7%, клас 3 (средна) – 21,3% и клас 4 (висока) – 1,8%.