Растящото тегло на зрелите крави, които се отглеждат екстензивно на паша, в много западни държави буди опасения. По-тежките и големи крави имат по-високи хранителни нужди, което води до увеличаване на разходите за храна. Подобряването на ефективността, устойчивостта и икономическия потенциал при комерсиалното производство на отбити телета за угояване включва намаляване на разходите за храна, като същевременно се увеличава теглото на отбитите телета.
Намаляването на живата маса на кравите майки има благоприятен ефект върху разходите за храна, които са основно перо във месодайната ферма. Общото тегло на отбитите телета през продуктивния живот на кравата е резултат от общото тегло на отбитите телета през целия й продуктивен цикъл и е по-високо за кравите, които раждат всяка година, отбиват здраво теле и не са амортизирани поради репродуктивни неуспехи, лошо здраве или лошо поведение.
Ролята на селекцията и съчетанието при разплод
Размерът на зрелите крави може да бъде ефективно контролиран чрез избор на разплоден бик. Теглото на зрялата крава е характеристика с висока наследственост (по научни оценки вариращи от 35% до 70% наследственост). Правилното използване на селекцията върху очакваните разлики в потомството (EPDs) при избора на бици за разплод би бил ефективен начин за промяна на зрялото тегло.
Значим принос към увеличаване на продуктивността на месодайните крави има кръстосването. Доказано е, че систематичното кръстосване, включващо породи като Херефорд, Ангус и Шортхорн, може да увеличи теглото на отбитите телета до 25%.
Приблизително половината от това увеличение се дължи на използването на крави кръстоски, което дава предимства във фертилността, репродуктивната годност, дълголетието и майчинските качества.
Неадитивната генетична заслуга (или стойността на комбинацията от гени) е резултат от решенията за разплод. Решението за кръстосване създава т.н. хетерозисен ефект поради стойността на комбинацията от гени. Обширни изследвания ясно демонстрират потенциала за увеличаване на продуктивността на говедата чрез кръстосване.
Крайна цел – подобряването на разходите и продуктивността
Подобряването на размера и продуктивността на зрелите крави може да се осъществи чрез взаимосвързани решения за селекция и разплод. Изборът на подходящи разплодни бикове е ефективен начин за редуциране на размера на стадото. Общото тегло на отбитите телета през продуктивния живот на една крава може да се подобри значително с добре планирана система за кръстосване.
Следователно е от съществено значение българските фермери да приемат и прилагат тези практики, за да оптимизират своето стадо и икономическа ефективност.
Използвани източници:
Snelling, W.M.; Thallman, R.M.; Spangler, M.L.; Kuehn, L.A. Breeding Sustainable Beef Cows: Reducing Weight and Increasing Productivity. Animals 2022, 12, 1745.
Brinks, J.S.; Clark, R.T.; Kieffer, N.M.; Quesenberry, J.R. Mature Weight in Hereford Range Cows – Heritability, Repeatability, and Relationship to Calf Performance. Journal of Animal Science 1962, Volume 21, Issue 3.
Evans, J.; McPeake, C.A.; Crossbreeding Beef Cattle. OSU Cooperative Extension Fact Sheet AFS-3150