Европейската асоциация на производителите на фуражи (FEFAC) излезе със своите прогнози за производството на комбинираните фуражи през 2024 година.
„Прогнозата за производството на комбинирани фуражи в ЕС през 2024 г. представя смесена картина, отразяваща различни тенденции в животновъдните сектори , която е повлияна от икономически, регулаторни и екологични фактори“, се казва в доклада на организацията.
Основните двигатели на пазара за 2024 г. включват икономическа несигурност, регулаторни промени и текущи политики за околната среда и хуманно отношение към животните.
Тези фактори ще продължат да оформят динамиката на производството в ЕС, с различно въздействие върху различните сектори на храните за животни. Въз основа на данните, събрани от FEFAC, производството на промишлени комбинирани фуражи в ЕС27 се очаква да намалее през 2024 г. с 0,3% в сравнение с 2023 г. до 147 милиона тона.
Очаква се производството на фуражи за едър рогат добитък да остане относително стабилно, с малък ръст или намаление в зависимост от регионалните условия. Ирландия очаква скромен ръст на фуражите за едър рогат добитък поради забавен сезон на паша. Обратно, Нидерландия очаква по-нататъшни спадове в секторите на млечните продукти и говеждото (около -5%) заради продължаващите регулаторни и екологични предизвикателства.
Секторът на фуражите за свине ще бъде изправен пред продължителни предизвикателства, с прогнозиран спад от ок. 1-2% през 2024 г. Фактори като намаляване на броя на прасетата и икономически натиск и натиск от болести върху фермерите, включително африканска чума по свинете (АЧС), ще продължат да оказват неблагоприятно въздействие върху производството.
Ирландия и Полша обаче очакват умерено възстановяване (+3% и 2,7%) на броя на свинете, което ще допринесе за забавяне на спада на производството в сектора. Други държави като Германия, Белгия и Холандия се позовават на продължаващия политически натиск за намаляване на емисиите от фермите или мащаба на животновъдството, което води до високо ниво на несигурност за перспективите пред сектора.
Производството на храна за птици е единственият сектор, показващ перспективи за растеж през 2024 г., с очаквано увеличение от 1,6%. Прогнозира се, че след като са успели да преодолеят последиците от птичия грип, Италия, Франция, Испания и Португалия ще продължат да са лидери на пазара в този сегмент. На цялостната картина на производството на фуражи за птици могат да окажат влияние опасенията за вноса на птиче месо от трети страни както и преминаването на стопанствата от биологично към конвенционално производство.