Оперативна група в Португалия реализира проект за оползотворяване на отпадъчните води в интензивното животновъдство+
Номинираната за наградите на тазгодишното издание на EEIP-AGRI Innovation Awards ( специален ежегоден конкурс на Европейската мрежа за иновации , в който се отличават иновативни проекти на оперативни групи от цяла Европа бел. ред.) португалска оперативна група EFLUENTES е развила успешен проект за управление на отпадъчните води в индустриалното животновъдство. За целите на проекта се разказва в публикация на EU CAP Network.
С проекта членовете на оперативната група са си поставили за цел да използват отпадъците от интензивното животновъдство като ресурси. В рамките на проекта са били предложени конкретни решения свързани с кръговата икономика и нулевите остатъци. Тези решения са допринесли за повишаване на ефективността при използване на водата и хранителните вещества, за понижаване на въздействието на животновъдството върху околната среда и създаване на по-висока добавена стойност чрез оползотворяване на продукти от дейността на индустриалното животновъдство, които до момента са били изхвърляни като отпадъци.
Чрез проекта си португалските фермери целят освен това да намалят загубите на хранителни вещества в три вида производствени системи- при отглеждането на говеда, птици и свине.
Все по-интензивното животновъдство води до загуба на хранителни вещества на различни нива. Тук влиза решаването на проблеми като конкуренцията, използването за фуражи на сортове зърно, предназначени за консумация от хората, ниската ефективност на смилане на храната при животните, прекомерното отделяне на вредни вещества и негативното влияние на животните върху околната среда и недостатъчната връзка с торовете.
Друг проблем за Португалия е концентрацията на животновъдни стопанства в точно определени региони на страната, което води до ограничаване на капацитета на третираните от тях отпадъци.
„Чрез нашия проект искаме да повишим ефективността на използваните ресурси като цяло в земеделието а с това и устойчивото развитие на стопанствата на национално, местно и регионално ниво. Целта ни е на всички нива като се започне от стопанисването , премине се през производството, съхранението, използването и повторното прилагане на веществата не само да намалим загубите на хранителни вещества, но и координаторката на ресурси“, казва координаторката на проекта Олга Мурейра..
В рамките на проекта са предложени, тествани, анализирани и оценени две решения в различните производствени линии. Едното решение представлява т. нар. Биоремедиация чрез използване на ларви на мухи от вида „Черен войник“, а другото е свързано с употребата на биовъглени в цистерните с отпадъчни води за намаляване нивата на изхвърляните в околната среда амоняк и други вредни газове.
Чрез използването на ларви на мухи от въпросния вид в много по-бърза степен в сравнение с компостирането се постига намаляване на изхвърляните отпадъци и води до образуването на висококачествени биоторове като вторичен продукт и различни други продукти базирани на насекомите, чрез които могат да се оползотворят хранителни вещества и да се затвори кръговата икономика. Освен това производството на подобни вторични продукти води и до намаляване на разходите на животновъдите.
Чрез използването на биовъглени пък се допринася за намаляване отделянето на съдържащия се в отпадъчните води амоняк в околната среда, и връщането му в почвата. От EFLUENTES успешно са провели тестове за въздействието на биовъглените за намаляване на емисиите от азотв интензивното животновъдство.
Като част от проекта оперативната група е изготвила пътен план за управление на отпадъчните води в животновъдните стопанства, чиято цел е да подкрепи повишаването на устойчивостта на стопанствата и специален доклад, посветен на създаването на устойчиви системи за отглеждане на животни във връзка с промените в климата и недостига на ресурси. Освен това от оперативната група са достигнали до заключението, че биоремедиацията се оказва приложима и за намаляване на отпадъците от други видове селскостопанска дейност, като например при отглеждане на маслини и производството на зехтин.