Проектът оценява възможността за намаляване на екологичното въздействие при отглеждане на месодайни животни вследствие намаляване торенето на фуражните култури
В средата на юли университетът на белгийския град Гент се превърна в сцена на 15 стартъпа, реализирали проекти в сферата на земеделието. Една от компаниите представили пилотно решение за подобряване на екологичните показатели на фуражите, използвани за храна на говедата от месодайното направление е италианският лидер в сектора Inalca. Партньори в проекта са друга водеща компания- с Corteva Agriscience и Миланския университет.
Проектът беше представен в рамките на събитие за журналистите от Европейската мрежа на аграрните журналисти (ENAJ) в Гент през миналата седмица.
Храненето е един от най-важните фактори, влияещи върху ефективността на производството и въздействие върху околната среда на животновъдството. Този проект оценява възможността за намаляване на въздействие на производството на месодайни говеда чрез оптимизиране на управлението на торенето на домашно отглеждани фуражни култури. . За тази цел бяха сравнени два сценария в две ферми за месодайни говеда Inalca (Cremonini Group) в Северна Италия, базов сценарий (BS) и сценарий с оптимизирано управление на използването на азотни торове в още едно стопанство.
За сравняване на ефектите върху околната среда е използван подходът „от люлката до изхода“ при различни сценарии при използване на две различни функционални единици- един тон сухо вещество от фураж собствено производство и един килограм живо тегло от месодайни говеда, като резултатите от различните етапи по веригата на доставки бяха събрани и и анализирани от изследователски екип на катедрата по Аграрни и екологични науки на Миланския университет.
Проучването, наскоро публикувано в списание Science of the Total Environment е показало значително намаляване на емисиите от въглероден диоксид за трите разглеждани вида фураж- царевичен силаж, каша и фуражна пшеница, като в същото време се поддържа ниво на производството в съответствие или по-високо от конвенционалното.
Освен това изследователите са достигнали до заключението, че намаляването на азотното торене води до постигане на задоволителни добиви от фуражните култури като води до значително намаляване на ефекта на въздействието например върху промените в климата ( с между 17 и 23%). Изследването е помогнало за идентифициране и на други видове въздействия като например подкисляването на фуражите. Оптимизираното торене на фуражните култури намалява екологичното въздействие не само като цяло в стопанствата, но и на самите говеда. Екипът е достигнал до заключението , че оптимизацията при торене на фуражните култури, отглеждани от животновъдите за изхранване на животните представлява само една от възможните интервенции за смекчаване на вредното екологично въздействие, които са необходими по цялата верига на доставки на селскостопанска продукция.
Inalca S.p.A. е компания на Cremonini Group, лидер в Европа в производството на говеждо и преработени месни продукти, консервирани меса, бекон и снаксове (с марките Inalca, Montana, Manzon, Italia Alimentari, Fiorani и Ibis).